Proměna malé koupelny do funkcionalistického stylu se povedla!

Se Sandrou už jsme se věnovali proměně kuchyně v jejich bytě. Teď došla řada na koupelnu. Tu Sandra považuje za důležitý bod v životě rodiny. Celá rekonstrukce se nesla ve funkcionalistickém stylu, celá koupelna měla zachovat původní ráz a přitom naplňovat potřeby moderní rodiny s dětmi. „Proto jsme nad koupelnou a záchodem strávili spoustu času a stejně jako v případě kuchyně jsme se obrátili na SIKO“ Jak celá rekonstrukce probíhala, o tom jsme si se Sandrou povídali. Podívejte se na její koupelnu a inspirujte se.

Měli jste představu o uspořádání koupelny?

Udělala jsem si před začátkem dost rešerši na internetu, ale pořád to byla moje první koupelna a záchod, co jsem kdy měla „navrhnout“. Prodejci v SIKO ale takových koupelen navrhli stovky a nám hodně pomohlo, že jsme se mohli opřít o jejich praktickou zkušenost. Naše „domácí“ pobočka byla na Zličíně a tam nám opravdu hodně pomohl pan Kučera. Má dost praktický vhled do věcí a několikrát nás zastavil s tím, že některá řešení nejsou praktická anebo byla třeba zbytečně drahá. Líbí se nám celý přístup SIKO a díky tomu jsme všechno zvládli včas.

Zvolili jste řešení toalety v koupelně nebo samostatně?

Otázka, jestli záchod v koupelně anebo samostatně bylo velké téma. Prosadila jsem si nakonec, že záchod bude odděleně a muž mi teď s odstupem pár měsíců občas řekne, že je rád a že jsem měla pravdu. Pokud je to technicky řešitelné a prostor bytu to dovolí, opravdu to doporučujeme, zachováte soukromí a je to příjemnější pro obě strany. A k tomu si tam přidejte bidetovou spršku, geniální věc.

Jak jste se nakonec popasovali s uspořádáním koupelny? Je poměrně malá…

Ano, naše koupelna má díky umístění umyvadla do niky celkem 4,5m2, takže uspořádat v ní všechny prvky správně byl doslova tetris. Byli jsme ale v klidu, v Siku jsou odborníci i na malou koupelnu! Měli jsme tři základní priority s těmi jsme celou dobu pracovali.

  1. Prostorná sprcha, ne vana.
  2. Pračka a sušička v koupelně, ne v kuchyni.
  3. Kotel v koupelně, ne v chodbě.

 

Sprcha nebo vana?

Ano, i když nás hodně lidí přesvědčovalo – relax ve vaně plné pěny, děti se rády koupou a ve vaně se unaví. My v tomhle tedy půjdeme proti proudu. Vana pro nás pohodlná není, napouštíme si ji zřídka a jestli budeme potřebovat pětkrát do roka prohřát, skočíme si do sauny nebo wellness. A co se týče mytí dětí? Mimina budeme mýt ve vaničce, větší děti pak prostě osprchujeme a hotovo.

Tip Sandřina manžela: Kromě běžné ruční sprchy si manžel vynutil tu hlavovou dešťovou. Očividně to muži preferují (hlavně muži v reklamách na šampony), mně bohatě stačí ruční hlavice. V našem případě jsme dali hlavovou sprchu s dešťovým efektem asi do výše 230 cm. Muž je z toho nadšený, ale já to nepoužívám. Přece jenom než by ke mně doputovala voda z více než dvou metrů, už by dávno vychladla.

V jakém stylu se celá koupelna nese? Dominuje bílá barva stejně jako kuchyni?

Stejně jako v případě kuchyně jsme chtěli odkázat na funkcionalistický styl domu, ve kterém se nachází náš byt. Tak to nám i architektům přišlo jako milý prvek, který je velmi snadné a dostupné zreplikovat – dlažba Rako má v sérii Color One naprosto identické kachličky a to za velmi dobrý peníz. A co se podlahy týče, my se rozhodli pro malé světle modré kachličky z řady Color Two, které perfektně suplují velké protiskluzové dlaždice a připomínají nám tak milované bazény.

O jaký prvek se opírá vaše koupelna ve funkcionalistickém stylu?

Zaklínadlem je chrom. Ve funkcionalismu byl používán pro rozšíření prostoru, jak se v něm předměty odráží, místnost působí větší. A tento efekt se v koupelně, která má necelých pět metrů čtverečních, velmi hodí. V chromu jsme tedy s architekty vybrali sprchový systém a baterie Grohe, od stejné značky máme taky držák na kartáčky a dávkovač na mýdlo. Chromovou máme i sprchovou zástěnu Huppe, radiátor Rosendal i světlo na zrcadlo.

A co nějaké vychytávky do koupelny? Prozradíte?

Rozhodně, mám jeden game-changer do sprchy (ne)jen pro ženy. Kdysi jsem v jednom hotelu narazila na takovou nízkou rohovou poličku o velikosti cca 15 na 15 cm ve sprchovém koutě. Na sezení to nebylo, na šampony to bylo moc nízké… Aha, polička na holení nohou! Pokud nemáte vanu a tedy i kraj vany, na který si ženy (či i muži) většinou nožku při holení položí, tuhle vychytávku rozhodně oceníte.

Koupelna a kuchyně bez starostí

Čeká vás rekonstrukce interiéru vašeho domu či bytu? Zařizujete novostavbu? Využijte služeb našeho projektového konzultanta. Zajistí vše potřebné, na vše dohlédne, bude vaší pravou rukou po celou dobu řešení projektu.