4 praktické rady, jak vybrat správnou dlažbu k bazénu

Představa horkého léta stráveného u bazénu je naprosto lákavá. O to lákavější je představa osvěžujícího bazénu u vás doma. Připravte váš bazén a okolí bazénu na letní sezónu tak, abyste si užili první horké dny v pohodě v upraveném prostoru bez nedodělávek.

Jak vybrat tu správnou dlažbu kolem bazénu?

S budováním bazénu na vaší zahradě souvisí i terénní úpravy a výběr správné podlahové krytiny do prostoru kolem bazénu. Ideální volbou k venkovním bazénům je keramická dlažba, která svými technickými vlastnostmi vyhovuje vnějším klimatickým podmínkám. Slunce ani mráz, na rozdíl od přírodních materiálů, jako je kámen nebo dřevo, nemají vliv na barevnost, design ani technické parametry. Do exteriéru je pak potřeba vždy volit mrazuvzdornou dlažbu s nasákavostí méně než 0,5 %. V prostoru kolem bazénu je také velmi důležitý stupeň protiskluzu, ten musí mít vždy hodnotu minimálně R11.

Náš tip: Zamilovali jste se do designu dřeva, ale váháte použít k bazénu přírodní dřevo z důvodu náročné údržby? Pak sáhněte po keramické dlažbě Arké – ta věrně imituje dřevěné lamely a zaručí vám barevnou stálost a bezúdržbovost po dlouhá léta.

Možnosti pokládky dlažby kolem bazénu

Při volbě keramické dlažby do prostoru kolem bazénu máte 2 možnosti pokládky. Je možné instalovat klasickou keramickou dlažbu o tloušťce 1 cm lepením na předem očistěný betonový podklad. V našich klimatických podmínkách není toto řešení zcela ideální z důvodu střídání extrémních teplot, v důsledku mrazů může dojít k poškození dlažby i podkladu. Někdy je ale nutné dlažbu nalepit, například z důvodu instalace kolejnic na zastřešení bazénu. V takovém případě je nutné důkladně nanést hydroizolaci, dlažbu přilepit flexibilním lepidlem a zaspárovat nejlépe epoxidovou spárovací hmotou. Jako ideální řešení se pak jeví pokládka dlažby na sucho. K tomu můžete využít dlažbu o tloušťce 2 cm a položit ji do štěrku nebo na terče. Díky pokládce suchou metodou můžete v prostoru pod dlažbou vést kabely od osvětlení nebo dlažbu kdykoliv zvednout a vyměnit. Díky tomu, že dlažba není pevně spojena s podkladem, nedojde k jejímu popraskání nebo odštípnutí.

Jak řešit bazénové lemy a tvarovky?

Vybrali jste si ideální tvar i umístění bazénu, ladíte jeho okolí a detaily a děsí vás použití plastových odtokových kanálků? Nezoufejte! I zde máte na výběr. Někteří výrobci keramických dlažeb nabízí kompletní bazénové řešení. Vybrat si můžete keramickou 2 cm dlažbu i se speciálními tvarovkami, jako jsou schodovky, odtokové kanálky a přelivové hrany. Váš bazén tak bude vyladěný do posledního detailu a nic nebude narušovat celkový vzhled. Dlažbu kolem bazénu s bazénovými prvky si můžete vybrat v jakémkoliv designu, ať už se vám líbí design kamene, betonu nebo cotto. Prozkoumejte například série Anversa a Vignoni od italského dodavatele Del Conca.

Náš tip: 2 cm dlažbu se speciálními tvarovkami je potřeba objednávat vždy najednou tak, aby tvarovky a lemy byly vyrobeny z dlažby ve stejné šarži. Vyvarujete se tak nechtěným rozdílným odstínům mezi dlažbou a speciálními kusy, které se vyrábí na zakázku.

Slaďte exteriér i interiér v jednom stylu

Nedělejte kompromisy a vyhněte se nekonečnému porovnávání barev a designů. Vybrané série keramických dlažeb se vyrábí ve standardní tloušťce vhodné k lepení, ale i ve 2 cm tloušťce pro pokládku na terče do exteriéru. Jednoduše tak propojíte dlažbu v interiéru s tou na terase a kolem bazénu. Přechod z obývacího prostoru do exteriéru tak bude hezky navazovat a působit uceleně. Vybrat si můžete s designu betonu, kamene, dřeva, ale i nevšedních patchworkových vzorů.

Náš tip: Nechte se unést světlými tóny dlažby Biophilic, která v sobě skrývá design jemných kamínků. Prostor kolem bazénu, terasa i interiér tak bude působit elegantně a vkusně.

Buduje bazén nebo terasu? Nechte si poradit s vhodnou dlažbou do exteriéru od našich odborných konzultantů.

Vytvoříme pro vás stylové řešení koupelny i kuchyně

Čeká vás rekonstrukce interiéru vašeho domu či bytu? Zařizujete novostavbu? Využijte služeb našeho projektového konzultanta. Zajistí vše potřebné, na vše dohlédne, bude vaší pravou rukou po celou dobu řešení projektu.