Do jaké výšky obložit obklady v koupelně a proč?

Vybrat obklad do koupelny a rozhodnout se, do jaké výšky obklad položit, není jen tak. Vaše nová koupelna se musí líbit a sloužit roky. Obklad přece jen tak rychle za nový nevyměníte.  Proto vybírejte pečlivě.  

Do jaké výšky obklad obložit je spíše záležitost trendů a vašeho vkusu, než že by existovala jediná správná odpověď. Máme pro vás koupelnovou inspiraci i pár tipů, do jaké výšky se obklady v koupelnách pokládají nejčastěji. Volba je na vás, na vašem vkusu.     

Obklady až do stropu? Proč ne!  

Moderním a oblíbeným uspořádáním obkladů v koupelně stále zůstává obložení až ke stropu. Obložením celé plochy stěn vytvoříte kompaktní prostor. Obložení až do stropu sluší prostorným koupelnám i domácímu wellness. Uplatnění najde ale i v malých koupelnách, obklady do výšky celý prostor dokáží vkusně sjednotit. Pamatujte, že v případě malé koupelny je třeba vybírat světlé obklady, spíše bez výrazných vzorů.  Prostor krásně prosvětlí a opticky zvětší. K obložení až do stropu se skvěle hodí velkoformátové obklady a dlažby ze série Timeline nebo Mixed 

Pokud stále tápete v tom, do jaké výšky obklady ve vaší koupelně obložit, nechte si u nás zpracovat 3D grafický návrh koupelny a hned uvidíte, jak bude vaše nová koupelna vypadat.   

Místa, která se bez obkladů neobejdou

I když trendy v obkládání koupelen jdou směrem, kdy méně je více a málokdy se vidí v koupelně obložené všechny stěny rovnoměrně, stále existují místa, která se bez obkladů prostě neobejdou. Myslete především na prostor ve sprchovém koutě, v okolí vany a za umyvadlem. Pokud jste se rozhodli neobkládat stěny až do stropu, v oblasti za umyvadlem by obklady měly dosahovat alespoň výšky 120 cm. Ostatní stěny můžete obložit až do stropu, celý prostor koupelny tak zajímavě rozčleníte. Naopak ve sprchovém koutě končí obložení obkladů ve výšce 180 cm od podlahy. Výška obložení by měla odpovídat výšce samotného sprchového koutu. Stejně tak můžete zónu sprchového koutu odlišit jinou barvou obkladů nebo např. květinovým dekorem, který je velmi trendy záležitostí. Inspiraci takového rozčlenění prostoru můžete najít například u série Colorful.  

Jak okno v koupelně ovlivní výšku pokládky obkladů 

Výšku obkladů můžou určovat také ostatní prvky v interiéru, jako jsou například interiérové dveře nebo okna. Je vhodné si vybrat jeden prvek – například výšku dveří a toho se držet v celé místnosti. Pokud máte v koupelně okno, můžete s pokládkou obkladů vyjet až do půlky jejich umístění. 

Výhody obkladů a dlažeb

Možná si říkáte, proč vlastně koupelnu obkládat keramickými obklady? Máte pravdu. I když keramické obklady už zdaleka nejsou jedinou možnou variantou obkladů do koupelny, stále mají nesporné výhody právě pro využití ve vlhkém prostředí. V dnešní době si můžete vybrat z alternativních aluminiových desek, využít betonovou stěrku nebo prostě jen výmalbu. V místě, kde ale dochází k častému a intenzivnímu kontaktu s vodou, jako je např. sprchový kout, prostor kolem vany a za umyvadlem, jsou keramické obklady stále tou nejlepší možnou variantou. Snadno se udržují, brání před vlhkostí a eliminují vznik plísní.  

Náš tip: Doporučujeme použít k zaspárování obkladů a dlažeb v místech, kde dochází k intenzivnímu kontaktu s vodou epoxidovou spárovací hmotu Kerapoxy od Mapei – díky speciálnímu složení bude údržba spár hračka!  

Koupelna a kuchyně bez starostí

Čeká vás rekonstrukce interiéru vašeho domu či bytu? Zařizujete novostavbu? Využijte služeb našeho projektového konzultanta. Zajistí vše potřebné, na vše dohlédne, bude vaší pravou rukou po celou dobu řešení projektu.