Wabi sabi – dokonale nedokonalé bydlení

Prostory, ve kterých žijeme, ovlivňují způsob, jakým žijeme a jak se cítíme. V posledních letech se naše společnost zrychlila. Naše žití se proměnilo v neustálý spěch a shon.  Pojďte s námi objevit tajemství wabi sabi – tajemství japonské moudrosti pro dokonale nedokonalý život, který můžete promítnout do všech aspektů vašeho žití – i do vašeho bydlení.

Váš domov, váš prostor

Krása jednoduchosti wabi sabi je v tom, že může pomoci udělat z jakéhokoliv bytu krásné místo k životu. A nezáleží na tom, zda je velký nebo malý. Ani na tom, jak velký máme rozpočet. Také omdlíváte nad obrázky na Pinterestu a v designových časopisech, protože máte pocit, že takhle to u vás doma nikdy vypadat nebude? Wabi sabi nám připomíná, že by tomu tak ani nikdy být nemělo. Vaše bydlení bude dokonalé právě díky vašemu vnímání barev a kombinací. Důležitá je autenticita a asymetrie. I přes to existují základní prvky, kterými se wabi sabi vyznačuje. Jsou to přírodní materiály – dřevo, kámen, surový beton, len i bavlna. Na zdech se může objevit surový beton, patina i obnažené cihly. Celý prostor prostupují jednoduché linie, bez zbytečností a otevřených prostorů.

Náš tip: Už vás nudí bílé zdi? Obložte je dlažbou, která působí jako reálný beton nebo cihly – co třeba série Paint s výraznou patinou nebo sérii Brick Europe imitující pravé omšelé cihly.

Jak umění wabi sabi promítnout do našich domovů?

Wabi sabi je pohled na svět, kterým se Japonci řídí. Smysl pro estetiku zde hraje ale klíčovou roli. Jak se toto japonské smýšlení může promítnout do našich domovů a interiérů? Wabi sabi si vybavíme, když vyslovíme tato slova – vkusné, důmyslné, skromné, střízlivé, tlumené, jednoduché a čisté. V naší kultuře se wabi sabi popisuje jako styl, kde se používají přírodní materiály, organické tvary, nedokonalé a hrubé textury. Pokud jde o barvy, představte si jemné přírodní odstíny – barvy země, tóny zelené, neutrální pískové, šedé i rezavé. Představte si prostý, přírodní, až surový styl, ve kterém se vám bude dobře dýchat a který vám nabídne dostatek prostoru k vnímání opravdu důležitých věcí v životě.

Náš tip: Do stylu wabi sabi skvěle zapadá série koupelnového nábytku Roca Ona se nese v přírodních tónech bílé, zelené a pískové barvy. Navíc přináší důmyslné řešení doplňků na odkládacím tácku.

Inspirace japonskou moudrostí

Stylové bydlení wabi sabi vychází z japonské moudrosti, která nás učí, že všechny věci, i život samotný, je nedokonalý. Nahlížejme na věci a prostor kolem sebe srdcem. V tu chvíli se nám otevře svět plný jednoduchosti, krásy a skutečných hodnot. Čerpejme umění z jiných kultur a přizpůsobme si ho našemu vnímání krásy. I nedokonalé věci pak budou krásné.

Naladili jste se na jednoduchý a umírněný styl inspirovaný japonským uměním? Více nápadů pro váš domov vám přinášíme v naší galerii koupelen nebo v galerii kuchyní.

Koupelna a kuchyně bez starostí

Čeká vás rekonstrukce interiéru vašeho domu či bytu? Zařizujete novostavbu? Využijte služeb našeho projektového konzultanta. Zajistí vše potřebné, na vše dohlédne, bude vaší pravou rukou po celou dobu řešení projektu.