4 účinné tipy na snížení spotřeby energie v koupelně

Úspora energie v koupelně je jednoduchým a efektivním způsobem, jak snížit své náklady na energie a ohřev vody a zároveň přispět i k ochraně životního prostředí.

Účinné kroky ke snížení spotřeby energie v koupelně můžeme přitom začít realizovat jednoduše a hned. Na jaká energeticky úsporná opatření se tedy bez váhání můžeme ve své koupelně zaměřit?

Úsporné vytápění a ohřev vody: Při výběru spotřebičů, ohřívačů vody a vytápění se zaměřte na ty se sníženou spotřebou energie, případně na výměnu těch starších za nové, energeticky úsporné modely. Pokud máte v koupelně topení, zvažte použití programovatelného termostatu. Regulace teploty umožní snížit spotřebu energie. Topení jednoduše vypne, když není třeba. Využít můžete např. i topnou tyč s digitálním regulátorem teploty. S úsporou energie za topení i ohřev vody spolehlivě pomůže elektrický bojler s tepelným čerpadlem, jako je např.  elektrický bojler Ariston. Jde o elektrický ohřívač vody s hybridní technologií v energetické třídě A. Kombinuje výkon elektrického ohřívače a tepelného čerpadla, což z něj činí nejlépe optimalizovaný kotel pro energetickou účinnost. Díky funkci i-MEMORY šetří až 50 % spotřeby energie ve srovnání se standardním ohřívačem vody v energetické třídě B. Výhodou je i mimořádně tiché ohřívání vody, jednoduchá instalace a chytrý display, kde hned vidíte, pro kolik koupelí nebo sprch je už voda ohřátá. Display slouží i pro snadné ovládání teploty. Tu navíc můžete pohodlně nastavovat i na dálku, pomocí aplikace.

Udržujte teplotu vody v rozumných mezích. I když sprchování v horké vodě může být sice příjemná záležitost, zvažte snížení teploty vody o pár stupňů, na příjemnou vlažnou. Vaše pokožka zajásá a snížíte navíc spotřebu energie potřebnou pro ohřev horké vody a tím i své náklady. Milovníci horké koupele zbystřete, nejen, že příliš horká voda naší pokožce zrovna neprospívá, ale pro ohřev vody je potřeba i více energie. Vyšší spotřeba energie, vyšší náklady.

 

 

Zaměřte se na úsporné sprchování. Se snížením spotřeby energie i vody v koupelně pomůže nejen zkrácení doby sprchování, ale zejména používání úsporných sprchových setů a systémů. Ideálně s termostatickou baterií. Ta pohlídá udržet teplotu vody takovou, jakou si nastavíte.  S úsporou energie pomáhají i úsporné baterie se sníženým průtokem vody. Díky úsporné kartuši uvnitř baterie nebo úspornému perlátoru můžete snížit spotřebu vody až o 50 %. Ruku v ruce s nižší spotřebou vody a snížením její teploty, jde i snížení spotřeby energie. S tou mohou pomoci baterie se studeným startem. Širokou nabídku úsporných baterií i úsporných sprchových systémů nabízí značka SAT od švýcarské společnosti Swiss Aqua Technologies. Prozkoumejte všechny produkty SAT v SIKO nabídce.

 

S úsporou energie pomůže i LED osvětlení do koupelny.  Je mnohem účinnější, má větší svítivost, delší životnost a nižší spotřebu energie. Zatímco tradiční žárovky jsou nejen méně účinné, ale také vyzařují větší množství tepla, což zvyšuje spotřebu energie při svícení.

Skvělým pomocníkem pro osvětlení koupelny jsou koupelnová zrcadla s integrovaným LED osvětlením, často vybavené senzorovým spínačem světla i nemlžící fólií. Nejpoužívanější osvětlení do koupelny jsou LED osvětlení na stěnu nebo nad zrcadlo, s potřebným IP krytím.

Další inspiraci, jak šetřit energií i vodou v koupelně, včetně praktických vychytávek do koupelny najdete v našem chytrém řešení koupelny SAT. Poradíme vám také jak na změkčování vody i jak účinně odstranit vodní kámen a ochránit tak domácí spotřebiče před jeho negativními účinky.

Uspořte energii v koupelně, červeně vysvícené produkty vám v tom pomůžou.

Jak jistě sami vidíte, snižování spotřeby energie v koupelně má řadu výhod. Tou první a nejvýraznější výhodou je úspora finančních prostředků, protože pokud snížíme spotřebu energie, snížíme i náklady na vytápění a ohřev vody v naší koupelně. Další výhodou je nižší zátěž pro životní prostředí, nižší spotřebou energie totiž snižujeme i produkci oxidu uhličité. Zároveň snížením spotřeby energie v koupelně přispíváme ke zvýšení energetické účinnosti naší domácnosti, potažmo k celkové úspoře energie v našem domě. A to se vyplatí.

S plánováním chytrého řešení vaší koupelny vám rádi pomůžeme. Sjednejte si schůzku s našimi specialisty v kterékoli SIKO prodejně nebo online, z pohodlí domova.

Koupelna a kuchyně bez starostí

Čeká vás rekonstrukce interiéru vašeho domu či bytu? Zařizujete novostavbu? Využijte služeb našeho projektového konzultanta. Zajistí vše potřebné, na vše dohlédne, bude vaší pravou rukou po celou dobu řešení projektu.