5 tipů, jak na výběr vodovodní baterie

Vodovodní baterie jsou nepostradatelné části našich domácností. V kuchyni se neobejdete bez správné dřezové baterie doplněné o vychytané funkce, které vám usnadní každodenní činnosti. V koupelně doporučujeme vybrat vodovodní baterie z ucelených sérií a sladit tak k sobě umyvadlovou baterii, sprchovou baterii i tu vanovou.

Stojánková baterie, na zeď nebo pod omítku?

Umístění baterie můžete ovlivnit u stavby nebo rekonstrukce koupelny. Především u nástěnných baterií a baterií podomítkových totiž musíte dopředu myslet kde a kudy povedou vodovodní trubky pro připojení baterií. Nástěnné a podomítkové baterie vyžadují umístění rozvodů vody ve zdi do výše, kde chcete baterii instalovat. U nástěnné baterie věnujte pozornost především rozteči přívodů vody. Běžně se dnes setkáme s roztečí 150 mm – představuje i největší výběr vodovodních baterií. V panelácích se setkáme i se 100 mm – dříve běžná norma. Podomítkové baterie mají celé těleso baterie elegantně ukryté pod omítkou, na zdi pak vidíte jen kohoutek a ovládání baterie. Při výběru podomítkových baterií věnujte pozornost tomu, zda je podomítkové těleso součástí baterie nebo ne. Všímejte si taky toho, zda mají baterie pohyblivé rameno nebo naopak pevné, někomu může pevné rameno bez možnosti pohybu vadit. Klasickou variantou zůstávají stojánkové baterie, ty se standardně instalují přímo na otvor umyvadla nebo na umyvadlovou desku a pomocí flexibilních hadiček je pak připojíte k rohovým ventilům na rozvody vody. Dřezové baterie dnes přináší řadu funkcí, nejoblíbenější jsou stojánkové dřezové baterie, které pak doplňují další funkce, například vytahovací spršky.

Náš tip: Nezapomeňte vždy zohlednit velikost umyvadla. K malému umývátku volte malou krátkou baterii, k umyvadlové míse volte vysoké umyvadlové baterie. Voda díky tomu teče přesně tam, kam má a nestříká kolem.

Materiál vodovodní baterie

Vodovodní baterie jsou v naprosté většině vyrobené z mosazi s chromovým povrchem. Nevýhodou chromu je jeho měkkost. Setkat se můžeme i s nerezovými bateriemi. Nerez je nejvhodnější materiál pro styk s pitnou vodou, doporučujeme proto nerezové dřezové baterie. Pokud hledáte opravdu odolný povrch, doporučujeme PVD povrchovou úpravu – postupně nanášené tenké vrstvy kovu, z nichž každá se vystaví velmi vysoké teplotě.  Výsledkem je jeden z nejodolnějších povrchů, využívaný např. i pro vesmírné technologie. I technologie PVD umožňuje vybrat z různých barevných provedení, prozkoumejte nabídku Grohe Essence.

 

Náš tip: Využití dřezové baterie vám usnadní varianty dřezové baterie se silikonovým raménkem. Raménka jsou praktická, snadno ovladatelná a ohebná. Vybírat můžete z barevných variant tak, abyste baterii co nejlépe sladili s vaší kuchyní.

Funkce vodovodních baterií – dopřejte si jen to nejlepší

Podle ovládání můžeme baterie od sebe nejsnáze odlišit. Dnes už jsou běžnou součástí našich domácností pákové baterie ovládané jednoduchým pohybem páky – bez zbytečného průtoku vody tak rychle namícháte teplou a studenou vodu. Kohoutkové baterie se staly spíš retro stylovými kousky, hlavně spotřeba vody je u kohoutkových baterií vysoká.

 

Milovníci technologií budou nadšení ze senzorických nebo bezdotykových baterií, které se ovládají pouhým dotekem, třeba Minta Touch od Grohe, nebo pohybem paže či nohy. Senzorické baterie se řadí k těm nejúspornějším a přináší také vyšší hygienický standard. Příjemnou vychytávkou jsou umyvadlové baterie s vytahovací sprškou, podobné, jako používají v kadeřnictví.

Hansgrohe umyvadlová baterie s vytahovací sprškou.
  • Kartuše je srdcem baterie, slouží pro míchání studené a teplé vody. Naprostá většina baterií v nabídce SIKO je vybavená kvalitní keramickou kartuší, která je nejlepší volbou.
  • Výpusť je nepostradatelný parťák vodovodní baterie. Bez výpusti (vtoku) se neobejdeme u umyvadla ani u dřezu. Myslet byste měli na to, aby designem i stylem ladila právě k baterii. Výpusť může být součástí balíčku, který si s vodovodní baterií koupíte. Baterie bez výpusti vyžadují, abyste k nim dokoupili vhodnou umyvadlovou výpusť. My doporučujeme click-clack, kde jedním stlačením zavřete výtok a další stlačení vodu vypustí, jak jednoduché! Pouze u vysokých baterií v kombinaci s umyvadlovou mísou použijte průtočnou zátku, ať se nevytopíte.

Náš tip: Milujete vychytávky? Poohlédněte se po vytahovacích sprškách, filtračních funkcích, bateriích s odděleným vývodem pro filtrovanou vodu. Své využití najdou i baterie s elektrickým ohřevem vody, které dokážou nahradit neúsporné bojlery.

Ušetřete s vodovodní baterií co nejvíc

Sprchový systém Grohe Euphoria SmartControl s termostatickou baterií.

Stačí si vybrat z úsporných umyvadlových baterií, mají průtok menší než 6l/minutu. Základem jsou provzdušňující perlátory, které zajistí maximální komfort při mytí i při sníženém průtoku vody.  Úsporu vody v případě sprchových a vanových baterií představují termostatické baterie, díky nim máte zajištěnou vámi zvolenou teplotu vody ihned po otočení kohoutkem, žádné čekání a zbytečné litry vody navíc. Teplou vodu ušetří baterie Coolstart se studeným startem – s nimi při neutrální poloze páky teče pouze studená voda.

Vzhled vodovodní baterie – trend nebo klasika?

Současná nabídka vodovodních baterií je neuvěřitelně pestrá, od minimalistických tvarů, přes klasiku až po retro vodovodní baterie. Proto jsme všechny parametry zahrnuli do našich filtrů a vy si tak snadno najdete přesně to, co hledáte.

Baterie SAT FUSION vám umožní volbu páky v designu chromu, dřeva a dokonce i betonu. Zajímavé jsou také baterie s bočním ovládáním SAT EVOLUTION.

Elegantním prvkem interiéru jsou černé vodovodní baterie, vybírat ale můžete i z dalších barevných variant od zlaté, měděné až přes bronzovou či rosegold. A to jak v lesku, tak v jemném broušeném či matném povrchu.

Náš tip: Aby ve vaší koupelně všechno perfektně ladilo, zaměřte se při svém výběru na série vodovodních baterií. Jedině tak si zajistíte, že vaše umyvadlová baterie, vanová baterie i ta sprchová, budou v jednom stylu.

Nástěnná vanová baterie SAT B-WAY v černém matném provedení.

Levná nebo premium vodovodní baterie – co se vyplatí a proč?

Často při výběru vodovodní baterie tápeme, zda upřednostnit kvalitu nebo cenu. My vás můžeme ujistit, že všechny vodovodní baterie v naší nabídce, od těch nejlevnějších až po ty prémiové, svou kvalitu nezapřou. My jim věříme, podrobujeme je testování a můžete se na ně spolehnout! Jednoznačně rozlišit levné, standard a premium vodovodní baterie je těžké. Každý výrobce svou cenovou škálu začíná jinde, s jiným materiálem, vybavením a designem. Věnujte proto pozornost základním parametrům, které jsme pro vás vytipovali. Pomůžou vám zorientovat se v tom, co ovlivňuje kvalitu a vstupuje i do ceny vodovodních baterií.

  • Délka záruky je klíčem. Pokud výrobce svým produktům věří, poskytuje na ně dlouhou záruku a vám přináší záruku kvality, často za velmi rozumnou cenu.
  • Kvalitu baterií a cenu ovlivňuje materiál – základ naší nabídky představují mosazné baterie s chromovým povrchem, s kvalitní kartuší s keramickými destičkami. Kdo chce opravdu odolné povrchy, hledá ty s už zmíněnou povrchovou úpravou PVD. PVD odolá mechanickému i chemickému působení, proto ji volí vesmírný průmysl. Pro své vodovodní baterie je volí značky jako SAT, Grohe, Hansgrohe, Paffoni i další.
  • Kvalitu a úsporu zajistí úsporné perlátory, ty bývají často součástí vodovodních baterií. Věnujte pozornost materiálu, ze kterého jsou perlátory vyrobeny. Nejlepší volbou jsou plastové nebo gumové, nejméně se v nich usazuje vodní kámen a když už, snadno je vyčistíte. Oproti tomu ty kovové mají paradoxně horší vlastnosti – jsou rychle zanesené a těžko je vyčistíte.
  • Větší komfort při užívání vám zajistí termostatické baterie – jsou sice cenově náročnější, ale vámi preferovaná teplota vody teče ihned. Povrchová úprava CoolTouch zajistí, že se o jejich povrch nespálíte.
  • Při volbě podomítkových těles doporučujeme zvolit taková, která jsou vybavena vlastním ochranným boxem – ten zajistí lepší přístup a údržbu podomítkového tělesa.
  • Prémiové vodovodní baterie jsou často výsledkem práce světových designérů, doplňují je designové prvky, které zvyšují jejich hodnotu – třeba křišťálové detaily.

Vyznat se ve všech parametrech při výběru vodovodní baterie teď už není strašák. Jakou baterii vlastně vybrat? Z jakého materiálu? Je potřeba věnovat pozornost kartuši? Co úspora vody? A musím se vzdávat představy o krásné designové baterii, pokud chci kvalitní vodovodní baterii? Díky našemu průvodci výběrem vodovodní baterie už máte jasno i v tom, zda se vyplatí dražší baterie a proč. Že v tom pořád tápete? Obraťte na naše projektové konzultanty, rádi vám s výběrem pomohou.

Vytvoříme pro vás stylové řešení koupelny i kuchyně

Čeká vás rekonstrukce interiéru vašeho domu či bytu? Zařizujete novostavbu? Využijte služeb našeho projektového konzultanta. Zajistí vše potřebné, na vše dohlédne, bude vaší pravou rukou po celou dobu řešení projektu.