Naučte se, jak jednoduše kombinovat barvy v interiéru

Barvy v interiéru jsou to, co jako první působí na naši psychiku a vytváří první a nejdůležitější dojem který trvá. Myslete na to při barevném ladění. Jak fungují v interiéru a jaké využít v koupelnách a kuchyních? Věděli jste, že dokážou i podpořit chuť k jídlu?

Hlavně jednoduše!

Zařizujete -li interiér, ať už je to jakákoliv místnost, je potřeba zorientovat se v základních pravidlech skládání barev. Začneme s počty, jednoduché pravidlo zní 3 a dost. Myslete na to, že interiér by neměl být přeplácaný. Začněte u těch největších a trvalých částí, v obýváku to bývá jednoznačně gauč, pro ně zvolte hlavní barvu a k ní pak laďte zbytek.

Pamatujte na to, že světlé barvy přináší vzdušnost, zvětšují prostor a budou skvělým pomocníkem v malých místnostech nebo tam, kde jsou malá okna! Tmavé barvy naopak pohlcují světlo a prostor opticky zmenšují, takže je jasné, že pokud je použít, tak jedině ve velkých místnostech.

Hra tónů

Neutrální barvy – bílá, černá, šedivá jsou dokonalým základem. Zkombinujete k nim naprosto cokoliv.

Teplé barvy – od žluté, přes okrovou, oranžovou až po jasně červenou. Působí energicky, dodávají optimismus, zvyšují pozornost i aktivitu.

Studené barvy – působí harmonicky, uklidňují, navozují příjemnou atmosféru a relaxační pocity. Inspirují a uklidňují. Řadí se mezi ně i fialová barva roku 2022, která je podle pantone odstínu #VeryPeri – snoubí v sobě vážnost i hravost. Co vy na ní?

Jako profík

A jak na to? Zkuste to jako profíci, pořiďte si barevné vzorky, laďte k sobě nejen barvy, ale i textury – vzorky látek, povrchů, různé materiály. Budete překvapení, jak snadno se vám pak bude celý prostor k sobě skládat.

A jaké barvy k sobě vybrat? Je to jednoduché – vezměte si k ruce pomocníka – barevné spektrum a pracujte s ním. Barvy, které spolu spojíte rovnoramenným trojúhelníkem, vytvoří harmonickou kombinaci. Naopak ty barvy, které leží naproti sobě vytvoří příjemné kontrasty. Pokud hledáte jistotu souladu, zvolte barvy, které jsou na spektru vedle sebe – jsou to vlastně různé odstíny jedné barvy, takže ladit prostě musí.

Náš tip: nemůžete udělat chybu, pokud vše postavíte na jedné výrazné barvě. K výrazné pestré barvě, třeba tmavě zelené, zvolte jako doplňkovou jemnou nebo ještě lépe neutrální barvu, bílou nebo dřevodekor. Třešničkou na dortu může být malý akcent zlaté nebo kovové odlesky na doplňcích.

Buďte odvážní, buďte trendy!

V poslední době jsou velmi trendy zemité odstíny (všechny odstíny hnědé až k šedivé). Náramně jim sluší přírodní tóny. Trendy kombinace je aktuálně tmavě zelená, kterou doplňte už jen detaily v podobě kovových odlesků od měděné po zlatou, luxusní dojem máte zaručený.

Květiny nemusíte nutně mít jen v květnících, nechte je vyniknout i na zdech díky obkladům s květinovým dekorem. Pro někoho až moc odvážná varianta, při dodržení základních pravidel naopak vytvoří originální prostor. Stylové řešení Tropical koupelna vsadilo na motiv květů jako z tropického pralesa, naši designéři je nechali hrát prim a přidali neutrální bílou a dřevodekor tón v tónu. Souhra je dokonalá.

Barevná kuchyně? Rozhodně ano!

I když v českých kuchyních je stále neoblíbenější bílá barva ať už v lesklém nebo elegantním matném provedení, ideálně v kombinaci s dalšími neutrálními barvami nebo dřevodekorem, můžete barvy vpustit i sem v podobě obkladů, doplňků nebo originální dlažby.

Protože barvy dokážou ovlivnit i chuť k jídlu, podpořte ji teplými tóny. Červená, žlutá, oranžová až meruňková jsou to pravé. Právě na doplňcích či detailech si s nimi můžete dokonale vyhrát.

Náš tip: teplé odstíny ve výrazných tónech, jako dominantu, využijete především ve velkých kuchyních. Malé kuchyně by v nich působily příliš stísněně.

Trendem jsou také kuchyně v tmavých barvách. Příjemným teplým akcentem v takovém případě jsou dřevodekory a měděné odstíny. Nezapomeňte na květiny nebo bylinky, které právě takovým kuchyním vdechnou život.

Načerpejte potřebnou inspiraci v kuchyních navržených našimi designéry – stylová řešení kuchyní přináší klasiku i moderní trendy.

Koupelna, udělejte z ní to pravé místo pro relax

Do koupelen doporučujeme sáhnout po barvách ze studené škály a po neutrálních odstínech. Koupelna by totiž měla být místem relaxace a odpočinku. Právě to navozují barvy jako tyrkysová, modrá, zelenkavá nebo lila. Bílé koupelny působí elegantně a velmi snadno se promění použitím barevných doplňků. Přesně to respektují stylová řešení Light pastel koupelna nebo Skandinávská koupelna.

Využitím neutrálních barev v kombinaci s přírodními materiály vytvoříte harmonické místo v přírodním duchu. V přirodě se inspirovala Tropical koupelna a Přírodní koupelna.

Odvážní sáhnou po tónech antracitových až  téměř černých – to je stylové řešení Metal koupelna. Nebojte se prostor oživit doplňky s teplými kovovými odlesky – měděná, zlatavá jsou to pravé, co takovému prostoru dodá punc a zútulní ho.

Koupelna a kuchyně bez starostí

Zamilovali jste si skandinávský styl?  Toužíte mít koupelnu nebo kuchyni přesně v takovém stylu?  Využijte služeb našeho projektového konzultanta. Zajistí vše potřebné, na vše dohlédne, bude vaší pravou rukou po celou dobu řešení projektu.