Průvodce výběrem sprchového koutu do vaší koupelny

Patříte mezi ty, pro které sprchování znamená opravdový relax? Chcete si užívat ten osvěžující pocit, jako byste právě stáli pod vodopádem, i u vás doma? Vyberte si ten správný sprchový kout do vaší koupelny v pohodě a bez komplikací. Přinášíme vám pár praktických rad a tipů, jak vybrat dokonalý sprchový kout do vaší koupelny. Na co při výběru sprchového koutu určitě nezapomenout a na co si dát pozor?

Rámový nebo bezrámový sprchový kout?

Vybírejte ze dvou základních typů sprchových koutů – rámových a bezrámových. Rámové sprchové kouty jsou plně zasazeny do rámu, jejich výhodou je větší stabilita. Pokud preferujete odlehčený moderní design, můžete sáhnout po zcela bezrámové konstrukci, kdy se sprchový kout skládá pouze ze skla a pantů.  Do kategorie bezrámových sprchových koutů patří i tzv. walk-iny, které jsou poslední dobou stále populárnější. Sprchové zástěny walk-in nedisponují sprchovými dveřmi, jsou tedy z části stále otevřené.

 

Náš tip: U bezrámového sprchového koutu je důležité mít připravené perfektně rovné zdi. Profily lze totiž seřídit pouze o pár milimetrů.

Jak si ulehčit přístup do sprchového koutu?

Otevírání sprchového koutu závisí na tom, do jakého prostoru ho potřebujete zasadit. Můžete si vybrat posuvné, zalamovací, pantové nebo otočné otevírání.  Posuvné otevírání je vhodné do malé koupelny, jeho nevýhodou ale může být trochu obtížnější čistění pojezdů. Do malé koupelny se hodí i zalamovací otevírání. Výhodou zalamovacích sprchových dveří je, že dobře izolují a voda zůstává uvnitř sprchovací zóny. Někde je můžete najít i pod pojmem skládací sprchové kouty, princip otevírání je ale stále stejný. Sprchové kouty s pantovým a otočným otevíráním vybírejte spíše do větší koupelny, protože dveře při otevírání zasahují do prostoru.

Náš tip: Hledáte sprchový kout snadný na údržbu? Pantové sprchové dveře jsou pak to nejlepší volbou, je zde minimální prostor pro usazování vodního kamene.

Dáte přednost žlabu nebo vaničce do sprchového koutu?

Pokud preferujete designově čisté a bezbariérové řešení, volte sprchový kout bez vaničky, pouze s odtokovým žlabem. U sprchových vaniček pak máte na výběr hned z několika materiálů-akrylát, litý mramor nebo smaltovanou ocel. Populární jsou akrylátové sprchové vaničky především pro jejich lehkost a nižší cenu. Designové a praktické řešení jsou pak sprchové vaničky z litého mramoru. Tyto vaničky jsou pouhé 3 cm vysoké a na jejich povrchu je rovnou protiskluzová vrstva, která brání uklouznutí.

 

Náš tip: I sprchovou vaničku si můžete vybrat v několika barevných variantách, aby ve vaší koupelně vše dokonale ladilo, objevte designové sprchové vaničky SAT ALEK z litého mramoru.

Na co si dát pozor před samotnou montáží sprchového koutu?

 

Před samotným nákupem sprchového koutu je potřeba pečlivě změřit otvor, kam budete chtít sprchový kout umístit. Měřte na zdech s již obloženým obkladem. U sprchových koutů je důležitá stavitelnost. Jedná se o rozměrovou toleranci připraveného prostoru od základního rozměru sprchové zástěny či dveří. Základní rozměr koutu může být 90×90, nicméně stavitelnost často bývá 87-90 cm nebo 90-93 cm – máte tedy pár centimetrů toleranci pro montáž sprchového koutu do připraveného otvoru. Stavitelnost si vždy ověřte v technickém nákresu nebo montážním návodu daného sprchového koutu.

 

Náš tip: Pokud máte připravený otvor pro sprchový kout o něco větší, nezoufejte. V takovém případě můžete využít rozšiřovací profil.

Byly pro vás tyto informace užitečné? Přečtěte si ještě více praktických rad a technických informací, které je dobré před koupí a samotnou instalací sprchového koutu vědět. Vyhnete se tak nepříjemným komplikacím při rekonstrukci.

Koupelna a kuchyně bez starostí

Čeká vás rekonstrukce interiéru vašeho domu či bytu? Zařizujete novostavbu? Využijte služeb našeho projektového konzultanta. Zajistí vše potřebné, na vše dohlédne, bude vaší pravou rukou po celou dobu řešení projektu.