Úsporné vytápění do koupelny. Jaké zvolit?

Dopřejte si komfort a odpočinek ve vaší koupelně i v zimním období. Přinášíme vám tipy na úsporné vytápění tak, abyste se nemuseli bát otočit kohoutkem.

Také vás nadcházející topná sezóna tak trochu děsí? Možná si říkáte, že koupelna je malá místnost, kterou z pohledu vytápění nemusíte řešit a může jít stranou. Co se ale vytápění týká, jedná se určitě o jednu z nejnáročnějších a nejdůležitějších místností. Přece jen jsou zde kladeny vyšší nároky na teplo. Nikdo z nás nechce vylézt z vany nebo ze sprchy do chladna. Jelikož se v koupelně dost často pohybujeme spoře odění, je nutné, abychom zde měli dostatečné teplo. A teplo v domácnostech je dnes víc než kdykoliv jindy, „horké téma“. Připravili jsme pro vás jednoduchý přehled toho, jaké vytápění do koupelny zvolit, aby to váš rozpočet zcela nezruinovalo.

Klasický radiátor v koupelně – ano či ne?

V mnoha bytových domech se v koupelnách stále potkáváme s klasickým radiátorem i v koupelně. Většinou se jedná o jednoduché a nenáročné řešení. Ve chvíli, kdy ale ještě netopí centrální vytápění, nemáte šanci si zde vytvořit příjemné teplo. Nevýhodu je, že si nemůžete zatopit pouze v jedné místnosti. Na stejný zádrhel narazíte, pokud si budete chtít v koupelně zatopit v létě, když se například vrátíte promoklí z lesa. V současné době můžete zvolit i elektrické radiátory. Toto řešení ovšem může být nyní, kdy jsou energie drahé, neekonomické a obecně se z pohledu šetrnosti příliš nedoporučuje.

Otopné žebříky vedou

Otopné žebříky se zdají jako ideální varianta vytápění v koupelně. Žebříky vedou hned z několika důvodů. Jelikož je koupelna většinou jedna z menších místností v bytě, namontovaný žebřík na zdi je prostorově nenáročný. Navíc slouží i jako praktický sušák na ručníky. Můžete si také zvolit kombinovaný radiátor, který je napojen na centrální vytápění, ale zároveň má v sobě zabudovanou otopnou tyč. Díky ní si můžete v koupelně přitopit i v měsících, kdy je centrální topení vypnuté. Výběr topného žebříku do koupelny rozhodně nenechávejte na poslední chvíli. Je dobré mít promyšlené, jaký žebřík do koupelny zvolíte, aby se dopředu připravily přívody potrubí i elektriky. Výkon radiátoru vybírejte dle velikosti místnosti – na 1 m2 plochy je potřeba počítat 80–90 Wattů. Pokud vyberete menší radiátor, zpočátku se může zdát, že ušetříte, ale koupelnu si tak potom nikdy nevytopíte na příjemnou teplotu. I tak bude potřeba ho mít zapnutý delší dobu. Velmi důležitou roli při výběru radiátoru hraje také materiál, ze kterého je vyroben. V rámci úspory energie se doporučují klasická lakovaná otopná tělesa, na rozdíl od chromovaných těles dosahují stejné výhřevnosti i při menších rozměrech. Menší rozměr je navíc levnější, šetří nejen energii, ale také místo, které se v koupelně vždy hodí.

Náš tip: Pokud si nejste jistí s výběrem otopného žebříku, nechte si připravit vývoj potrubí s roztečí 50 mm. Na tento rozměr sedí většina radiátorů, takže i když nejste ještě rozhodnutí pro konkrétní typ radiátoru, zbude vám stále široká nabídka, ze které si budete moct vybrat.   

Teplo od nohou je v koupelně k nezaplacení

Hitem posledních let se bez pochyby stalo podlahové topení. Instalace podlahového vytápění vyžaduje razantní zásah, proto se hodí především pro kompletní rekonstrukce nebo novostavby. Podlahové vytápění funguje tak, že jakmile u podlahy máte teplotu 24,5 °C, teplota v místnosti je pouhých 19,2°C. Jakmile je vám teplo od nohou, nepotřebujete mít vytopenou místnost na tolik stupňů. Proto je tento systém šetrnější na energii. Navíc nezabere žádné místo. Ocení ho tedy i majitelé malých koupelen, kde se každý ušetřený centimetr počítá. Uvažujete – li o vytápění v podlaze, na výběr máte 2 možnosti – elektrické nebo teplovodní. Elektrické topné rohože jsou ekonomicky trochu náročnější na provoz, stále se ale jedná o šetrné vytápění v koupelně a pořizovací náklady jsou znatelně nižší než teplovodní rozvod podlahového vytápění. Pokládají se navíc pouze do tenké vrstvy tmelu. Instalace je tak velmi snadná a je zajištěno rovnoměrné rozložení výkonu.

Náš tip: Pro maximální pocit komfortu použijte do vaší koupelny elektrické podlahové vytápění Fineza Fine Floor. Jde o ekonomicky nenáročné řešení, díky kterému ucítíte teplo od nohou během chviličky a váš pobyt v koupelně se tak stane hned příjemnější.

Jděte na to chytře s termostaty

Chytrá řešení a různé vychytávky v koupelně je přesně to, co udělá váš život jednodušší, a ještě ke všemu nezatíží vaši peněženku. Jedním z chytrých řešení je využití termostatu. Použitím termostatu nebo regulátoru v koupelně optimalizujete provoz a tím pádem šetříte náklady na topení. Jednoduše si nastavíte požadovanou teplotu v místnosti a topení pak spíná a vypíná dle vašeho nastavení.

 

 

Náš tip: Některé termostaty je možné ovládat přes mobilní aplikace. Můžete si tedy na dálku zapnout topení v koupelně ve chvíli, kdy vyjíždíte z práce a jakmile dorazíte domů, čeká na vás zasloužený relax ve vyhřáté koupelně.

 

Čtěte také

Jak šetřit vodou v koupelně?

Objevte chytrou koupelnu SAT, kde ušetříte až 50 % spotřeby vody i energie v koupelně a kde vodní kámen nemá šanci. Ať už se chystáte na plnou rekonstrukci nebo vás zajímá více detailů právě o tom, jak zefektivnit vytápění vaší koupelny, neváhejte se obrátit na naše odborné prodejce, kteří vám poskytnou veškeré potřebné informace.

Koupelna a kuchyně bez starostí

Čeká vás rekonstrukce interiéru vašeho domu či bytu? Zařizujete novostavbu? Využijte služeb našeho projektového konzultanta. Zajistí vše potřebné, na vše dohlédne, bude vaší pravou rukou po celou dobu řešení projektu.