Vany – vlastnosti a rozdělení

„Vana je prvek zabírající nejvíce místa z vaší koupelny a je tedy třeba věnovat dostatek času správnému výběru. V naší nabídce naleznete nespočet tvarů – vany obdélníkové, rohové, kulaté či zcela atypické. Také výběr materiálů, ze kterých jsou vany vyrobeny, je široký. Dle materiálu dodáváme vany z akrylátu, smaltované, ale třeba také z litých materiálů vyznačujících se jedinečným tvarem, kdy materiál neklade žádné omezení na design. V konfigurátoru nábytku na míru dokážeme udělat i panel k vaně na míru s odkládacím prostorem.“
Tomáš Vávra | Product Manager

Praktické rady při výběru vany

Nejprve je důležité si dle dispozic koupelny zvolit vhodný tvar vany (klasická, symetrická a asymetrická, volně stojící) a její rozměry (brát v úvahu tělesné proporce celé rodiny). Dále je třeba zvolit materiál, zda akrylát, smaltovanou ocel nebo litý mramor. U asymetrických van je důležité určit variantu provedení (pravá/levá varianta). Zjistit si, zda je dostatečný přísun teplé vody k napuštění vany.

Praktické rady při montáži vany

Pokud je vana určena do korpusu, měla by být namontována tak, aby z korpusu šla vyndat bez destrukčních prací. Tedy tak, že se odřízne silikon a vana jde vyndat. Vana se nesmí montovat tak, že se dají dlaždice přes její hranu – zazdí se. Dlaždice ukončovat alespoň 5 cm pod lemem vany a mezi hranu vany a dlaždice použít vanové lišty. Vany stavět na nožičky a nepokládat je na jiný stavební materiál. Do korpusu vany vždy vložit vanová dvířka, či dlaždici na magnety, kterou zasilikonovat. Ideálně proti sifonu.

Asymetrické vany

Asymetrické vany mají jiné délky strany a jsou ideální do menších a středně velkých koupelen – svým tvarem šetří místo a přesto dopřejí dostatek. Při doplnění o vanovou zástěnu představuje vana de facto sprchový kout s dostatečným bočním prostorem pro sprchování. Všechny asymetrické vany existují v levé i pravé variantě.

Jak poznat pravou a levou variantu?

Postavte se k vaně čelem. Pokud bude svírat pravý úhel na levé straně koupelny, tak se jedná o levou vanu. Pokud s pravou stranou, tak se jedná o pravou vanu.


levá varianta


pravá varianta

Symetrické vany

Symetrické vany mají stejné délky stran, poskytují tak dostatek prostoru pro dvě osoby. Pohodlí na obou stranách zajišťuje odtok umístěný na středu vany. Díky své velikosti jsou vhodné a zákazníky oblíbené i pro instalaci s hydromasážním systémem. Doplněním o madla, podhlavníky bude vaše relaxace ještě příjemnější.

Klasické vany

Obdélníkové vany jsou nejčastěji zvoleným tvarem do koupelen. Svým jednoduchým a elegantním obdélníkovým tvarem výborně zapadá tato vana do většiny designů koupelen. Je zde však pár otázek, na které si musíte při výběru odpovědět. Rozměr z hlediska šířky většina z nás dopředu již zná, málokdo přemýšlí o hloubce, která představuje důležitý parametr z hlediska používání vany.

Volně stojící vany

Volně stojící vany jsou pro opravdové milovníky relaxace, kteří svůj čas v koupelně považují za část dne, kdy mohou vnést svému tělu i duši novou pozitivní energii. Volně stojící vana se perfektně hodí do velkých koupelen, kde vyplní případný prázdný prostor. V poslední době jsou velice populární – tato vana se může stát skvělým „módním doplňkem“ vaší koupelny. Z nabídky volně stojících van můžete vybírat z moderních i retro designů.

Vany s dvířky

V rodině to není vždy jednoduché, aby koupelna splňovala potřeby každého jednotlivce, protože jsou často velmi odlišné. Při návrhu koupelny vždy zazní jedna otázka: sprcha nebo vana? Vana s dvířky je řešení pro každého z nás.

Používané materiály při výrobě van

Akrylátové vany – při výrobě van se využívá dvou druhů akrylátů – extrudovaný akrylát a litý akrylát PMMA. Litý akrylát PMMA je výrazně kvalitnější, protože se nekřiví, zachovává si svůj tvar a nepraská (viz. následující strana).

Vany z litého mramoru – výroba se provádí vléváním litého mramoru do připravených forem a výsledkem je vana, která má krásně hladký povrch, materiál udržuje teplotu okolí a svým moderním designem se hodí do otevřených prostorů.

Ocelové vany ze smaltované oceli – Po vytvarování na speciálních lisech se na materiál nanášejí 3 vrstvy smaltu. Každá vrstva smaltu se následně vypaluje v peci. Jedná se o rozměrově přesné výrobky, které umožňují snadnou a rychlou montáž.

5mm litý akrylát PMMA

Vany vyráběné z 5mm litého akrylátu, zkráceně PMMA, vynikají některými výjimečnými vlastnostmi. To zejména díky výrobnímu postupu, který probíhá nalitím PMMA do připravených forem a tím si zachovává své fyzikální vlastnosti ve všech směrech. Toto je hlavní rozdíl oproti extrudovanému akrylátu 3,2mm, který se vyrábí tažením, a tak jsou jeho vlastnosti zachovány pouze v jednom směru. Vany z PMMA jsou velmi snadné na údržbu a dlouhodobě si zachovávají svůj tvar. Po koupeli stačí stěny vany otřít saponátovým prostředkem a opláchnout čistou vodou. Vynikají svým exkluzivním zářivým vzhledem
připomínajícím lesk luxusního porcelánu, ale na rozdíl od porcelánu je akrylát při dotyku příjemně teplý. Nikdy neztratí svůj zářivý lesk. PMMA akrylát je vynikajícím izolantem a teplota vaší koupele bude dlouho právě taková, jakou máte v oblibě.

Hlavní přednosti 5mm litého akrylátu – PMMA:

  • Výborné antibakteriální a izolační vlastnosti
  • Povrch je lesklý, neporézní a velmi odolný proti poškrábání
  • Barevná stálost po celou dobu životnosti
  • Nepodléhá vlivu UV záření (slunce, zářivky, LED žárovky)
  • Snadná údržba za pomoci saponátu a čisté vody
  • Zvýšená chemická odolnost oproti běžným domácím chemikáliím a kosmetice
  • V případě poškození povrchu lze místo snadno zbrousit a vyleštit do původní podoby
  • Dlouhá životnost
  • Nízká hmotnost vany

Vany Laguna

Značka LAGUNA nabízí široký sortiment van z 5mm litého akrylátu, vanových doplňků a zástěn. V nabídce naleznete také vany s hydromasáží nebo chromoterapií. Celý sortiment LAGUNA se vyznačuje vysokou užitnou hodnotu. Designéři kladli důraz především na pohodlí a praktičnost při respektování nejmodernějších designových trendů. Výrobky LAGUNA tak patří k tomu nejlepšímu, co současný trh akrylátových van nabízí. Slovo LAGUNA se pojí s vodní hladinou, mořem, teplou vodou a odpočinkem. A přesně tak se budete cítit v jedné z van značky LAGUNA. Dopřejte si dovolenou u moře častěji než jednou za rok. Napusťte si vanu plnou příjemně teplé vody, zapněte si hydromasáž, zavřete oči a odpočívejte. Výchozím tvarem stylizovaného prvního písmene názvu je vana v architektonickém zakreslení. Současně je zřejmé podobenství s malým prvním písmenem názvu „L“, tedy „l“.