Vytvořte si ideální dispozici vaší nové kuchyně

Co si pohlídat? Jaké míry jsou ty zásadní, které vám pomohou správně naplánovat vaši kuchyni?

Zbytečné ohýbání zad, ramena a šíje v tenzi, pobíhání dokola sem a tam…. I tak bohužel může vypadat fungování v kuchyni, když při jejím plánování, lidově řečeno, něco “proteče mezi prsty“.

Spoléháte při zařizování na vlastní intuici anebo raději sázíte na jistotu a řídíte se osvědčenými pravidly? Těch je nespočet a našli bychom je snad pro všechno.  Zařizování kuchyně, co do pravidel, rozhodně není výjimkou. Abyste se v kuchyni pohybovali opravdu pohodlně, cítili se příjemně a přípravu všech těch dobrot si náležitě užívali, je dobré se pár základních pravidel přece jen držet. Máme na mysli hlavně ta ergonomická.

Sestavili jsme pro vás praktické ergonomické tipy, které se našim zákazníkům při užívání kuchyně osvědčily nejvíce. Možná budete překvapeni. Jsou jednoduché, ale fungují skvěle:

Nenaběhejte zbytečné kilometry navíc.

Nejsme sice na hodině geometrie, ale trochu pomyslného rýsování se nám bude hodit i v kuchyni.  Žádná kuchyně se neobejde bez hlavních zón – skladování, umývání, vaření. Právě jejich vzájemným propojením vytvoříme to nejdůležitější, o co při plánování jde – pracovní trojúhelník. A ten je třeba náležitě pohlídat. Budou-li vzdálenosti mezi jednotlivými zóna příliš velké, zbytečně se naběháte.  Při každodenním užívání může jít až o kilometry 😊. Pokud budou naopak příliš malé, bude se cítit jako „sardinky“ – velmi stísněně 😊.

Pracovní desku výše nebo níž?  

Výška pracovní desky nemusí být všude stejná. Při výběru kuchyně, lépe řečeno pro nastavení výšky pracovní desky tak, abyste se při vaření cítili pohodlně, není nejdůležitější výška vaší postavy, ale výška lokte ruky ohnuté do pravého úhlu. Nejběžnější výška pracovní desky je 91 cm.  Umožňuje normální držení těla a podle výšky osoby se dá snadno upravit nastavením nožiček u soklu.

Nezatěžujte záda při mytí nádobí.

Skláníte se s každým kusem nádobí do dřezu nebo do myčky? Zatěžujete tak záda. A nemusíte. Stačí desku s dřezem umístit 10-15 cm pod výšku ruky ohnuté v lokti.  Nebo použít vyvýšenou skříňku pro vestavnou myčku. Umývání a vyklízení nádobí tak bude rázem pohodlnější něž kdy předtím.

Vařit můžete pohodlně. S uvolněnými rameny.

Pro vaření se výška pracovní plochy počítá od horní hrany průměrně vysokého hrnce položeného na varné desce. Varnou desku tedy umístěte o něco níže, cca 25 cm pod ohnutým loktem. Nejen, že můžete pohodlně kontrolovat, v jakém stavu se dobrota, co vaříte, právě nachází. Co je ale hlavní, budete mít při vaření přirozeně uvolněná ramena i ruce. Žádná zastrčená hlava v ramenou, žádná křeč.

Ano. Plánování kuchyně je třeba promyslet do posledního detailu. Díky správně zvolené ergonomii se budete při práci v kuchyni cítit dobře a pohodlně. Přidáte-li navíc vhodnou kombinaci s vlastními zkušenostmi, kde a co vám v kuchyni vyhovuje nejlépe, uvidíte, že výsledek bude stát za to. Je to přece váš prostor, vaše kuchyně.

Pokud si na plánování sami úplně netroufáte, jsme tady pro vás. Budeme vaší pravou rukou po celou dobu řešení vašeho projektu nové kuchyně, zkoordinujeme a pohlídáme vše potřebné.
Postaráme se o to, aby vaše nová kuchyně byla zařízená ve vašem oblíbeném stylu.

Vytvoříme pro vás stylové řešení koupelny i kuchyně

Čeká vás rekonstrukce interiéru vašeho domu či bytu? Zařizujete novostavbu? Využijte služeb našeho projektového konzultanta. Zajistí vše potřebné, na vše dohlédne, bude vaší pravou rukou po celou dobu řešení projektu.