Sandra Kisić: naši kuchyni jsme vybavili s citem a chytře

O tom, jak Sandra Kisić kuchyni plánovala jsme vám už napsali. Hodně vás zajímalo, jak a čím Sandra nakonec kuchyni vybavila. Proto pro nás sepsala pár tipů. Sandra vsadila na chytré spotřebiče, co na ně řeknete vy

Kuchyně musí fungovat!

Náš byt jsme rekonstruovali s vnitřním závazkem, že chceme zachovat jeho původní ráz funkcionalismu z 30. let a kde to nepůjde, tak na něj alespoň nějakým způsobem odkázat. S kuchyní to ale nebylo tak jednoduché, původně se v našem bytě totiž vařilo na kamnech.  

 A hlavně, kuchyně musí fungovat. Může být krásná, ale musí být praktická. Ráno děláme snídaně, připravujeme si svačiny, vaříme večeře. Našťěstí jsme měli příležitost vybírat z nabídky SIKO a našli jsme spoustu vychytávek a praktických věcí. Řada z nich jsou vlastně drobnosti, ale právě pro tu praktičnost určitě stojí za zvážení – a já jsem ráda, že jsme se pro ně rozhodli. Na druhou stranu, některé věci jsme mohli oželet (a nebo jsme je oželeli) a nic by se vlastně nestalo. 

Myčka s kouzelnými dvířky

První věc je vlastně drobnost, která je prý už samozřejmostí. Já ji neznala (v žádném bytě jsem neměla myčku a netušila jsem, že tohle myčky umí) a přitom je to skvělá věc – myčka se po ukončení programu sama pootevře. To znamená, že se nádobí nezapaří, doschne v myčce a nemusíte čekat na to, než program skončí. 

Všechno ovládání na wifi?

Když jsme plánovali domácnost, nebránili jsme se smart zařízením. Takže máme myčku, lednici, troubu a pračku napojenou na wifi a je možno je tedy dálkově ovládat. Nejpraktičtější a vynikající je pračka, kterou naplníme v pátek před odjezdem na víkend a zapneme ji v neděli ráno před příjezdem. Dorazíme domů a je vypráno, takže prádlo můžeme hned vložit do sušičky. Počítám, že budu podobně dálkově zapínat i troubu, zatím v době homeofficové k tomu nebylo tolik příležitostí, ale je to určitě extrémně praktická věc, pro kterou vidím využití. 

Menší smysl pak wifi dává u lednice a u myčky. Lednice vlastně hlásí jen teplotu a myčka se někdy ozve, když jí dochází prací prostředek. Máme Siemens řadu IQ 700, ale myslím, že i řada IQ 500 by vlastně byla dostatečná.  

 

Parní trouba?!

Když už jsem u těch spotřebičů, velmi dobře se mi osvědčila trouba Siemens IQ 700 – má pyrolýzu na čištění, umí přidávání páry a milion různých režimů, včetně sterilizování dětských lahví. Trošku jsme ušetřili na mikrovlnce, abychom si připlatili za troubu. A ukázalo se, že s kvalitní troubou nemáme pro mikrovlnku takové využití, jak jsem čekala. I když na čerstvý voňavý popcorn se hodí 😊 . 

Dřez? Vyplatí se odkládací prostor navíc…

ez máme granitový, čehož jsem se trošku bála kvůli údržbě, ale ukázalo se, že zbytečně. Dobrá volba byla baterie s vytahovací sprškou –  malá praktická drobnost, která není nikterak drahá a pomůže při mytí neskladných hrnců nebo i samotného dřezu. Vedle vývodu baterie jsme ještě do desky nechali vyříznout otvor pro dávkovač na mycí prostředek. Opticky na kuchyňské desce vypadá lépe, když tam nepřekáží plastová láhev.  Ve dřezu máme navíc dvě kolejničky, na které se dá postavit buď horký hrnec nebo tam nechávám odkapávat zeleninu. Získala jsem ve dřezu zase o kousek víc odkládacího prostoru.   

 

Voda teplá, nebo rovnou vařící?

Co naopak v kuchyni nemáme, je kohoutek, ze kterého může téct rovnou vařící voda. Prostě zmáčknete čudlík a máte okamžitě vařící vodu. Je to praktické na přípravu čajů, blanšírování zeleniny a nebo pro zrychlení přípravy těstovin. Kromě toho, že taková baterie je nádherná, má vyšší pořizovací cenu a také potřebuje víc místa pro zabudování. My jsme se rozhodli tady ušetřit peníze i místo, ale pokud bychom tyhle dvě limitace neměli, určitě bychom pořízení zvážili. 

Vychytané organizéry

Je dobré nezapomenout na různé rozdělovníky a organizéry. V SIKO jich mají řadu, nám se hodně osvědčil rozdělovník na třídění odpadu a samozřejmě organizér na příbory. Zrovna těch organizérů je ale celá řada a závisí na organizaci a rozdělení kuchyně, stejně jako na preferované ergonomii a návycích uživatelů kuchyně. Určitě platí, že co se týče rozdělovačů a organizérů, více je více. 

 

Kuchyně na zkoušku

Každá kuchyň se dá vymazlit a často je to jenom o představivosti a zkušenosti jednotlivých kuchařů a kuchařek. Výhoda u SIKO je, že mají obrovské showroomy, kde si člověk může řadu věcí vyzkoušet a nechat se inspirovat. Takže určitě neváhejte a jeďte se podívat, co vše je v kuchyni možné vymyslet, třeba budete překvapení. My jsme vše řešili v SIKO Zličín, ale nedávno jsme zajeli i do SIKO Černý Most pro koš na prádlo – a ten showroom nás oslnil. 

 

A rada na závěr?

Možná se to všeobecně ví, ale v kuchyni není nikdy dost elektrických zásuvek. My máme desku 4,5 metrů a v kuchyni máme 10 zásuvek (3 na krajích a 4 uprostřed). A je to plus mínus akorát. Bez ohledu na to, jak je kuchyň vychytaná a promyšlená, nejvíc ho navzteká, když musí vypojovat rychlovarnou konvici, aby zapojil tyčový mixér nebo topinkovač. 

Koupelna a kuchyně bez starostí

Čeká vás rekonstrukce interiéru vašeho domu či bytu? Zařizujete novostavbu? Využijte služeb našeho projektového konzultanta. Zajistí vše potřebné, na vše dohlédne, bude vaší pravou rukou po celou dobu řešení projektu.